STPS16150CG
- Manufacturer Part Number:
- STPS16150CG
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
- 8A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 3 µA @ 150 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- 175°C (Max)
- Package / Case :
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- D2PAK
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 150 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 920 mV @ 8 A