MBRP400100CTLG
- Manufacturer Part Number:
- MBRP400100CTLG
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild/ON Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE MODULE 100V 200A POWERTAP2
- Manufacturer :
- Fairchild/ON Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 200A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 6 mA @ 100 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- Powertap II
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- PowerTap II
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 830 mV @ 200 A