HFA80NC40CPBF
- Manufacturer Part Number:
- HFA80NC40CPBF
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 400V 85A D618
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 85A (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 3 µA @ 400 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- D-61-8
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 100 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- D-61-8
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 400 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.5 V @ 80 A