88CNQ060ASM
Manufacturer Part Number:
88CNQ060ASM
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D618SM
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
640 µA @ 60 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
D-61-8-SM
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-61-8-SM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580 mV @ 40 A