DSS2X160-01A
- Manufacturer Part Number:
- DSS2X160-01A
- Part of Description:
- DIODE MODULE 100V 160A SOT227B
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 160A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 4 mA @ 100 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- SOT-227-4, miniBLOC
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SOT-227B
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 980 mV @ 160 A