201CNQ050
Manufacturer Part Number:
201CNQ050
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE MODULE 50V 200A TO244AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 mA @ 50 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-244AB
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-244AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
670 mV @ 100 A