IRKC56/10A
- Manufacturer Part Number:
- IRKC56/10A
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- DIODE MODULE 1KV 60A ADD-A-PAK
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10 mA @ 1000 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- ADD-A-PAK (3)
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- ADD-A-PAK®
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1000 V