DKR300AB60
Manufacturer Part Number:
DKR300AB60
Manufacturer/Brand:
SanRex Corporation
Part of Description:
DIODE MODULE 600V 300A
Manufacturer :
SanRex Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
150A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 mA @ 600 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
200 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 300 A