G5S12016B
- Manufacturer Part Number:
- G5S12016B
- Manufacturer/Brand:
- Global Power Technology-GPT
- Part of Description:
- SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
- Manufacturer :
- Global Power Technology-GPT
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 27.9A (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 50 µA @ 1200 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Silicon Carbide Schottky
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 0 ns
- Speed :
- No Recovery Time > 500mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247AB
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.7 V @ 8 A