IDW60C65D1
- Manufacturer Part Number:
- IDW60C65D1
- Part of Description:
- POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 60A (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 40 µA @ 650 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 175°C
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 66 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- PG-TO247-3
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 650 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.7 V @ 30 A