BAS40-05E6327
- Manufacturer Part Number:
- BAS40-05E6327
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- BAS40 - HIGH SPEED SWITCHING, CL
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 120mA (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 µA @ 30 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Schottky
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- 150°C
- Package / Case :
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- Supplier Device Package :
- PG-SOT23-3-11
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 40 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1 V @ 40 mA