BAT240AE6327
Manufacturer Part Number:
BAT240AE6327
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
BAT240 - BRIDGE RECTIFIER
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
400mA (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 200 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PG-SOT23
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
240 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 400 mA