BAW101E6433
- Manufacturer Part Number:
- BAW101E6433
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- BAW101 - HIGH VOLTAGE DOUBLE DIO
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 250mA (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 150 nA @ 250 V
- Diode Configuration :
- 2 Independent
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- 150°C
- Package / Case :
- TO-253-4, TO-253AA
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 1 µs
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SOT143 (SC-61)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 300 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.3 V @ 100 mA