MSCDC450A170AG
- Manufacturer Part Number:
- MSCDC450A170AG
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- PM-DIODE-SIC-SBD-SP6C
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 450A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1.8 mA @ 1.7 kV
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Diode Type :
- Silicon Carbide Schottky
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 175°C
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 0 ns
- Speed :
- No Recovery Time > 500mA (Io)
- Supplier Device Package :
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1700 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.8 V @ 450 A