MBRT600100
Manufacturer Part Number:
MBRT600100
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE MODULE 100V 300A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 20 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Three Tower
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 300 A