APTDF400AK120G
Manufacturer Part Number:
APTDF400AK120G
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE MODULE 1.2KV 470A SP6
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
470A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 1200 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
LP4
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
385 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SP6
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3 V @ 400 A