F1827RD1400
- Manufacturer Part Number:
- F1827RD1400
- Part of Description:
- DIODE MODULE 1.4KV 25A
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 25A (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Not For New Designs
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1400 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.55 V @ 75 A