APTDF400AK20G
- Manufacturer Part Number:
- APTDF400AK20G
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- DIODE MODULE 200V 500A SP6
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 500A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 750 µA @ 200 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- Package / Case :
- LP4
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 60 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SP6
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.1 V @ 400 A