MBR600150CT
- Manufacturer Part Number:
- MBR600150CT
- Manufacturer/Brand:
- GeneSiC Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 150V 300A 2 TOWER
- Manufacturer :
- GeneSiC Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 300A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 3 mA @ 150 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Twin Tower
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- Twin Tower
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 150 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 880 mV @ 300 A