F1857CCD600
- Manufacturer Part Number:
- F1857CCD600
- Part of Description:
- DIODE MODULE 600V 55A
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 55A (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 125°C
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.4 V @ 165 A