MSRTA60060A
Manufacturer Part Number:
MSRTA60060A
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE MODULE 600V 600A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
600A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 600 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
Three Tower
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 600 A