MSRTA600120A
Manufacturer Part Number:
MSRTA600120A
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE MODULE 1.2KV 600A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
600A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 600 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
3-SMD Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 600 A