MBR300200CT
Manufacturer Part Number:
MBR300200CT
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 150A 2 TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 mA @ 200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Twin Tower
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Twin Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920 mV @ 150 A