M5060THA1200
- Manufacturer Part Number:
- M5060THA1200
- Part of Description:
- DIODE MODULE 1.2KV 60A
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- Diode Configuration :
- 3 Common Anode
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 125°C
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.35 V @ 50 A