400CNQ040
Manufacturer Part Number:
400CNQ040
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 200A PRM4
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 mA @ 40 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
PRM4
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PRM4 (Non-Isolated)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 200 A