M5060CC600
- Manufacturer Part Number:
- M5060CC600
- Manufacturer/Brand:
- Sensata-Crydom
- Part of Description:
- DIODE MODULE 600V 60A
- Manufacturer :
- Sensata-Crydom
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 60A (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- Module
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.35 V @ 60 A