MUR2X120A12
- Manufacturer Part Number:
- MUR2X120A12
- Part of Description:
- DIODE GEN PURP 1.2KV 120A SOT227
- 120A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 25 µA @ 1200 V
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.35 V @ 120 A