MUR2X120A06
- Manufacturer Part Number:
- MUR2X120A06
- Part of Description:
- DIODE GEN PURP 600V 120A SOT227
- 120A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 25 µA @ 600 V
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.3 V @ 120 A