APT2X100D100J
- Manufacturer Part Number:
- APT2X100D100J
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- DIODE MODULE 1KV 95A ISOTOP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 95A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 250 µA @ 1000 V
- Diode Configuration :
- 2 Independent
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- ISOTOP
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 300 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- ISOTOP®
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1000 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.5 V @ 100 A