60CNQ045SL
Manufacturer Part Number:
60CNQ045SL
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 30A PRM3-SL
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 45 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
PRM3-SL
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PRM3-SL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640 mV @ 30 A