DSSS35-008AR
Manufacturer Part Number:
DSSS35-008AR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V 35A
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
35A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4 mA @ 80 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790 mV @ 35 A