MSC010SDA070BCT
- Manufacturer Part Number:
- MSC010SDA070BCT
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- SIC SBD 700 V 50 A TO-247
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 24A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 200 µA @ 700 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Silicon Carbide Schottky
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 0 ns
- Speed :
- No Recovery Time > 500mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247-3
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 700 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.8 V @ 10 A