MBR40150PT
Manufacturer Part Number:
MBR40150PT
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AD (TO-3P)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.01 V @ 40 A