RB205T-90
Manufacturer Part Number:
RB205T-90
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220FN
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
7.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 90 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220FN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
90 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
780 mV @ 7.5 A