23024282M5000-10A
Manufacturer Part Number:
23024282M5000-10A
Manufacturer/Brand:
GlobTek, Inc.
Part of Description:
CORD 16AWG CABLE 8.5' BLACK
Manufacturer :
GlobTek, Inc.
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
CEI 23-50
2nd Connector :
Cable
Approval Agency Marking :
IMQ
Approved Countries :
Chile, Italy
Color :
Black
Cord Type :
H05VV-F
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Length :
8.50' (2.59m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
70°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Leads
Voltage Rating :
150V
Wire Gauge :
16 AWG