RURD1515
Manufacturer Part Number:
RURD1515
Manufacturer/Brand:
Harris Corporation
Part of Description:
RECTIFIER DIODE, 15A, 150V
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Avalanche
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-218-3 Isolated Tab, TO-218AC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-218 Isolated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05 V @ 15 A