FFA20U20DNTU
Manufacturer Part Number:
FFA20U20DNTU
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
RECTIFIER DIODE
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
40 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-3P
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 20 A