BAW101E6327
Manufacturer Part Number:
BAW101E6327
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
RECTIFIER DIODE
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
250mA (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 nA @ 250 V
Diode Configuration :
2 Independent
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-253-4, TO-253AA
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
1 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PG-SOT-143-3D
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 100 mA