BAV70UE6327
- Manufacturer Part Number:
- BAV70UE6327
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- HIGH SPEED SWITCHING DIODE
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 200mA (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 150 nA @ 70 V
- Diode Configuration :
- 2 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- 150°C (Max)
- Package / Case :
- SC-74, SOT-457
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 4 ns
- Speed :
- Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- Supplier Device Package :
- PG-SC74-6
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 80 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.25 V @ 150 mA