PD100MYN18
- Manufacturer Part Number:
- PD100MYN18
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- DIODE MODULE PHASE LEG D+D 1.8KV
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 100A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 mA @ 1.8 kV
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- Module
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1800 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.35 V @ 300 A