MD165C16D2-BP
- Manufacturer Part Number:
- MD165C16D2-BP
- Part of Description:
- DIODE RECT 1600V 165A D2 PAC
- 165A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 9 mA @ 1600 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Series Connection
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.4 V @ 300 A