DH2X60-18A
- Manufacturer Part Number:
- DH2X60-18A
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- DIODE MODULE 1.8KV 60A SOT227B
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 200 µA @ 1800 V
- Diode Configuration :
- 2 Independent
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- SOT-227-4, miniBLOC
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 230 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SOT-227B
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1800 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.01 V @ 60 A