SBR30300CT
- Manufacturer Part Number:
- SBR30300CT
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SBR 300V 15A TO220AB
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- 15A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 100 µA @ 300 V
- Diode Type :
- Super Barrier
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-220-3
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 35 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220-3
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 300 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.03 V @ 15 A