P006-015-HG13CL
- Manufacturer Part Number:
- P006-015-HG13CL
- Part of Description:
- CRD 16AWG NEMA5-15P - 320C13 15'
- 1st Connector :
- NEMA 5-15P
- Approval Agency Marking :
- cUL, UL
- Cord Type :
- SJT
- Current Rating (Amps) :
- 13A
- Features :
- Hospital Grade
- Length :
- 15.00' (4.57m)
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 105°C
- Voltage Rating :
- 125VAC
- Wire Gauge :
- 16 AWG