STPS40150CT
- Manufacturer Part Number:
- STPS40150CT
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
- 20A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 8 µA @ 150 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- 175°C (Max)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 150 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 920 mV @ 20 A