STPS16170CB-TR
Manufacturer Part Number:
STPS16170CB-TR
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V DPAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 µA @ 170 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
170 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920 mV @ 8 A