MD165A16D2-BP
- Manufacturer Part Number:
- MD165A16D2-BP
- Manufacturer/Brand:
- Micro Commercial Co
- Part of Description:
- DIODE RECT 1600V 165A D2 PAC
- Manufacturer :
- Micro Commercial Co
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 165A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 9 mA @ 1600 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Anode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- D2
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- D2
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1600 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.4 V @ 300 A