83CNQ100SL
- Manufacturer Part Number:
- 83CNQ100SL
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 100V 40A PRM2-SL
- 40A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1.5 mA @ 100 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- PRM2-SL
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- PRM2-SL
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1 V @ 40 A