STPS40M60CR
- Manufacturer Part Number:
- STPS40M60CR
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK
- 20A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 110 µA @ 60 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- 150°C (Max)
- Package / Case :
- TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- I2PAK
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 60 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 595 mV @ 20 A