MBR10100CT
Manufacturer Part Number:
MBR10100CT
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO220AB
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 100 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
780 mV @ 3 A